Piccolo Levriero Italiano

BOHEMIA SKARA

Dříve chovatelská stanice SKARA od roku 1973

Obsah

  Štěňata

  Kontaktní informace

 

 

 

 

Historie, popis a vlastnosti italského chrtíka

Historie italského chrtíka je velmi dlouhá, od dob prehistorických, až do dnešní doby. Za jeho pravlast, stejně jako za pravlast všech chrtů, je považována Afrika, malý chrt je často zobrazován na freskách starého Egypta. Získal si přízeň nejen egyptských vládců, ale i šlechty novověku, kdy patřil k neoddělitelné dekoraci paní a slečen při královských dvorech a zpříjemňoval svou přítomností a hlavně milou povahou, život králů.

Tělesné pozůstatky malých chrtíků z egyptských hrobek odpovídají svou velikostí (kolem 38 cm výšky) dnešním italáčkům.

Tak, jako královna Kleopatra, tak i pruský král Bedřich Veliký si oblíbili malého křehkého chrtíka. Na císařském dvoře byla celá smečka italských chrtíků, čítající kolem padesáti kusů.

Počátkem minulého století byl italský chrtík psem s přejemnělou kostrou a celkově oslabenou konstitucí. Za ideální se považovala výška 28 – 30 cm. Následkem oslabení konstituce se začaly v chovech projevovat znaky nanismu ( zakulacená hlava, vystouplé oči, zkrácená nosní partie). Trvalo téměř sto let, než byl chov italáčků zregenerován.

Dnešní italský chrtík je milý, inteligentní, trochu tvrdohlavý, rád se mazlí. Miluje svého pána, ale při změně prostředí se velice rychle adaptuje a nastalé změny při správném zacházení dobře snáší, a proto pozor, aby jeho adaptability nebylo zneužito při odcizení, i když ho před touto nepříjemností chrání jeho prvotní nedůvěřivost k cizím osobám.

Je psem nejen pro potěšení, ale na dostihové dráze je pravým sportovcem. Svou rychlostí se nemůže vyrovnat našemu nejrychlejšímu chrtu – greyhoundovi, ale svými dosahovanými časy na zkrácené trati se nedá nijak před svým větším kolegou zahanbit.

Bohužel se na dostihové dráze, stejně jako ve výstavním kruhu, prezentují 2-3 jedinci, neboť jejich počet je u nás stále malý.

Počátky chovu italského chrtíka u nás je možné vysledovat již mezi dvěma světovými válkami, ale jeho hlavní období rozvoje spadá až do 70. let minulého století. Přes třicetiletou historii chovu je stále málo rozšířen, neboť většina nadějných zvířat se obvykle, pro svou milou povahu, stává rodinným mazlíčkem a v chovu nepůsobí.

Strohý standard hovoří o italském chrtíku, jako o zmenšenině anglického chrta – greyhounda. Je jemný a ušlechtilý, tanečních pohybů. Nesmí však vykazovat přehnaně vysokou akci hrudních končetin (vysoký step), nebo překládání končetin.

Za zemi původu je dnes považována Itálie, kam se malí chrti údajně dostali jako dar královny Kleopatry římskému podrobiteli Egypta, císaři Caesarovi. Dnes existují dva standardy chrtíků, Standard italský, dle kterého chováme i u nás a standard anglický, který se liší hlavně ve zbarvení. Standard italský povoluje pouze jednobarevné zbarvení. – všechna odstíny isabellové barvy, přes šedou, až po zcela černou s bílými znaky na hrudi a prstech, které jsou tolerovány. Nepřípustné je zbarvení čistě bílé, černé s pálením a modré s pálením. Naproti tomu standard anglický povoluje i plotnové zbarvení. Nutno přiznat, že dvoubarevná kombinace italáčkům velmi sluší. I v našich chovech se takto zabarvení jedinci občas objeví, vlivem přílivu anglické a americké krve. Jsou však v dalším chovu nevyužitelní. Nepřípustné je v každém standardu žíhané zbarvení v jakémkoliv odstínu.

Výška italského chrtíka je stanovena mezi 32-38 cm. Ideálem je 35-37 cm. Hmotnost 3-5 kg.

Nejžádanějšími barvami jsou v současné době šedá a isabelle. U velmi světlých isabellových zvířat je požadavek tmavé pigmentace očních víček, oční duhovky a pysků. I zbarvení u psů podléhá módě, ale každý italský chrtík bez ohledu na svou barvu je přítelem svého pána v každém slova smyslu.

Má rád teplo, ale není třeba ho v zimě držet ve vytopeném bytě, rád se proběhne a zaskotačí si v čerstvě napadaném sněhu a svou výbušnou povahu Vám předvede za patnáctistupňového mrazu, stejně jako za třicetistupňového vedra. Nemá rád déšť, to by se při svých vycházkách nejraději vznášel nad zemí. Doma je milým, klidným společníkem, který zbytečně neobtěžuje. Vůči cizím osobám je ostražitý, ale zbytečně neštěká.

Zpět nahoru

Něco málo o nás

Italského chrtíka jsem poprvé spatřila v roce 1972. Od první chvíle si mne toto plemeno získalo. V roce 1975 k mým barzojům přibyla první fenka italského chrtíka Elsica Swift. Tato fenka se stala první Interšampionkou v tehdejším Československu i zakladatelkou mého chovu. Byla to krásná fenka, která by si i dnes vedla úspěšně na výstavách. Celá léta je každé odchované štěně srovnáváno právě s touto fenkou. Je pro mne nezapomenutelná.

Vlastní kresba – Elsica Swift CS

…a její diplom

Od té chvíle uběhlo mnoho vody, přišly chvíle radosti, starostí i zklamání. To vše patří k životu. S nezdary je třeba se poprat, překážky zdolat, a tak s našimi psími kamarády nyní sdílíme příjemný domov v úzkém kontaktu s krásnou přírodou. Děkujeme Vám naše Smečko!

Stanice SKARA a později po nutném přejmenování na BOHEMIA SKARA získala u svých odchovů i další interšampiony.

 

Novinky

Úplně aktuální novinky na: http://www.skara.estranky.cz/

Od poslední aktualizace je novinek mnoho, některé jsou však již k délce uběhlého času již méně aktuálníL . Nějak není časJ . Hodně výstav, hodně práce….:-).

Posledními novinkami je narození našich našich dvou vrhů:

  1. Vrh “O” , narozen 06.09.2012, rodiče: o: Quentin Bohemia Skara, m: Mona Lisa Skarak, narodila se tři štěňátka, jedna fenka bohužel uhynula. Pejsek se jmenuje Omar Sharif, fenečka je Orchidea. Obě štěňátka jsou barvy isabelle po otci a mají se čile k světu.
  2. Vrh “P”, narozen 15.09.2012, rodiče: o: Quentin Bohemia Skara, m: Rozinka Bohemia Skara, narodila se tři štěňátka. Pejsek dostal jméno Paganini, fenečky jsou Pontina a Pomezia. Štěňátka jsou barvy šedé.(modré) po mamince a daří se jim dobře.

Konečně také očekáváme narození štěňat po fence Ulle Bohemia Skara a psovi Rufianovi Rasputinovi Angel Iggies. Moc se na ně těšíme.

Foto a další informace o vrzích naleznete na e-stránkách . http://www.skara.estranky.cz/ - vrh “O”, vrh “P”.

 

Benicio Bohemia Skara a Destiny Hippolit Star

 

 

 

Jaro je tu a my se budeme se snažit pokračovat v dostihových a corsingových trénincích, pokud nám zdraví a čas dovolí.

Wayne a Yasmine na coursingu v Rybníkách – dobře jsme se proběhli…(my páníčkové), budeme se všichni snažit dálJ .

….vytáhli jsme dečky z minulého tisíciletí…J , ale i tak nám sluší

 

 

Štěňata – rodokmeny narozených i plánovaných vrhů zašleme na vyžádání.

 

Zpět nahoru

Kontaktní informace

Jméno : Ing. Radana MAREŠOVÁ

Elektronická adresa : italsky.chrtik@seznam.cz.

Telefon : +420 605 788 915

Středočeský kraj, okres Kolín, pošta Zásmuky

 

Zpět nahoru

Fotogalerie

Více obrázků můžete vidět na : http://www.skara.estranky.cz/

Ostatní linky : http://www.ifauna.cz/, http://www.kchch.cz/cs/, http://www.netspace.sk/chrty,

 

Toto byl světový vítěz veterán 2009 NEBBIOLO DEL DISCOLETTO

 

 

Čas ale běží a s ním i nové přírůstky :

Rufiano Rasputino s Danillou.

 

 

 

Yasmine Yo Bohemia Skara, mladá fenečka, výborná, CAJC, 4 x CAC, 2x R.CAC, 2x R. CACIB, NV, BOB, BIG III,

 

 

Timothy Theodor Bohemia Skara, chovný, výška 33 cm, 2 x CAC, R.CACIB

 

Danilla – 31.03.2012 a 01.04.2012, CAC, CACIB, BOB, R. CAC, Klubový vítěz KCHCH

Campanella Bohemia Skara, 01.05.2012 BIS

 

 

 

Výstavy:

08.01.2012 Hanácká NV v Brně Yasmine Yo Bohemia Skara – V1, CAC

Je toho moc, ztrácím přehled – výsledky jsou v novinkách na http://www.skara.estranky.cz/

Velmi úspěšní za poslední období byli:

Angel Iggies Rufiano Rasputino. 3 x CAC, CACIB, BOB

Yasmine Yo Bohemia Skara – nový Český šampion

Danilla Bohemia Skara, CAC, CACIB, BOB, R.CAC, KV KCHCH

Vito Skarak – nový Český šampion

Campanella Bohemia Skara, ta toho zíkala mocJ

Epsilon Bohemia Skara, Champion of Canada

Nejčerstvější výsledky: 6.5.2012- CAC Banská Bystrica – Danilla Bohemia Skara V1, CAC

Yasmine Yo Bohemia Skara, V1, CAC – nový Slovenský šampion

Campanella Bohemia Skara, V1, CAC, BOB, BIG 3, majitelce blahopřeji.

Rufiano Rasputino Angel Iggies . V2, RES. CAC

Ještě chci zmínit další fenky. Dolceza Tredici, která je po matce Rozárce Bohemia Skara, získala ve třídě otevřené V3 a fenka Awa Dora Grey získala v mezitřídě V2, RES. CAC, její babičkou je Santana Skarak.

Všechny další výsledky naleznete na e-stránkách http://www.skara.estranky.cz/

 

 

Zpět nahoru

Poslední změna: 24.09.2012